- Szczegóły
- Kategoria: Chóry
- Odsłon: 1080
Dyrygent i kierownik artystyczny chóru Anna Konopa-Cios
- Szczegóły
- Kategoria: Chóry
- Odsłon: 1046
Talis Cantus dyrygent , kierownik artystyczny- Bronisława Kozubek-Trela www.taliscantus.com
Bardzo rada, że Cię mogę dumnie zwać Chórzystą więc z całego serca proszę - nie bądź pesymistą.
Uwierz w siebie, uwierz we mnie, w sukces chóru szybki - przy okazji będziesz zdrowy, sprawny i bez chrypki. Czekam w piątki wieczorami, czasem z kawą i ciastkami na Krakowskiej u... Adama.
Więc... nie będę całkiem sama???
- Dyrygentka
Takie oto dowcipne zaproszenia przesyłane przez Bronię Trela zwerbowały grupę osób, którzy zainaugurowali powstanie chóru Talis Cantus a dnia 5 września 1997 roku odbyła się pierwsza próba.
W 1997 roku z inicjatywy Bronisławy Kozubek Trela powstał Amatorski Chór Mieszany „Talis Cantus”, którego członkami są nauczyciele i uczniowie oraz ich rodzice. W 2003r. Pani Brania przejęła funkcję dyrygenta chóru „Fraternitas” z Parafii Świętej Elżbiety w Nysie. Prowadząc oba chóry, które często koncertują razem zintegrowała różne środowiska lokalne odnosząc przy tym wiele sukcesów artystycznych: 2004r. - II miejsce w Diecezjalnym Przeglądzie Chórów Parafialnych w Opolu, 2005r. - Srebrny Medal w Międzynarodowym Festiwalu „Mundi Cantant” w Ołomuńcu (Czechy), 2006r. - III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, 2006r. - II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki” w Myślenicach, 2007r - II miejsce w Ogólnopolskim Festiwali Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach
Chóry koncertują w Niemczech (m.in. współpraca z Bernkastel –Kues, miastem partnerskim Otmuchowa) i w Czechach promując polską muzykę chóralną i ludową oraz w Polsce, uświetniając wiele uroczystości państwowych i religijnych a także uczestnicząc w działaniach charytatywnych i obchodach jubileuszowych: Dni Elsnerowskie w Grodkowie, koncerty kolęd w kościołach (Otmuchów, Nysa, Opole, Wrocław, Prudnik, Gogolin, Ostrożnica, Grodków), uroczystości na Górze św. Anny, interdyscyplinarna konferencja naukowa p.t. ”Integralna Wizja Eucharystii” w Opolu (2005r.), oprawa muzyczna Mszy Świętej w Łagiewnikach transmitowanej przez Telewizję Polską oraz Mszy Świętej w Katedrze na Wawelu (2006r.), koncerty w ramach Lata Kwiatów min. „W hołdzie Janowi Pawłowi II”, „Kwiaty w Liturgii”, Dni Nysy, uroczystości z okazji bicia monety nyskiej, koncerty charytatywne na rzecz rozwoju Muzeum w Nysie, ratowania zabytków katedry opolskiej - udział chórów w wykonaniu Pop - oratorium „Miłosierdzie Boże” Z. Małkowicza (2006r.). Chór wziął również udział w nagraniu płyty „Jedno serce wiele twarzy” wykonując skomponowane przez panią Bronisławę Kozubek-Trelę kanony „Idźcie na cały świat” i „Przyjdą ze wschodu i z zachodu”. Płyta powstała w 2003r. na zlecenie Referatu Misyjnego z okazji kanonizacji założycieli Zgromadzenia Ojców Werbistów dokonanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Materiał muzyczny był prezentowany w Rzymie Janowi Pawłowi II. Wcześniejsze publikacje muzyczne pani mgr Bronisławy Kozubek-Treli dla zespołu ewangelizacyjnego NASZA RODZINA POSZERZONA znane są w całej Polsce. Chór nagrał i wydał również własną płytę z kolędami.
Tak oto przedstawiał się pierwszy skład naszego chóru:
Dyrygent (oczywiście) Bronisława Kozubek - Trela
Soprany:
Ania Kozubek, Nina Czarnecka, Ewa Skrętowicz, Aleksandra Butz, Dorota Węglarz, Irena Dukała, Dorota Sztolc, Jola Zawada, Małgosia Zabłocka, Małgosia Kiejza, Marysia Piórecka, Ewa Lazurek, Małgorzata Jasińska, Agnieszka Jasińska.
Alty:
Małgosia Paściak, Krysia Pasoń, Małgosia Piotrowska, Beata Ziomek, Wioletta Mieszczak, Krysia Konieczna, Katarzyna Storoż, Ewa Kędra, Violeta Citak.
Tenory:
Grzegorz Trela, Andrzej Sztolc, Darek Dolinkiewicz, Krzysztof Giera, (wcześniej Andrzej Beniowski)
Basy:
Mariusz Konieczny, Jacek Ziomek, Romek Weiss, Aleksander Kozubek, Piotr Storoż, Andrzej Świerczek
- Szczegóły
- Kategoria: Chóry
- Odsłon: 1030
Zespół wokalny "Lechici" działa przy Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie. Powstał w 1983 r. z inicjatywy organisty Leszka Opały, który do tej pory jest kierownikiem zespołu. Opiekę duchową nad zespołem sprawuje Ksiądz Prałat Andrzej Puzon.
Skład "Lechitów" tworzą uczniowie szkół średnich, studenci i młodzież pracująca. Repertuar zespołu jest bogaty i różnorodny. Obok pieśni religijnych, znajdują się w nim również utwory patriotyczne, żołnierskie, piosenki biesiadne i okolicznościowe, wokalno-instrumentalne i pieśni a capella. Nie brakuje w nim też utworów muzyki poważnej i tych, które skomponował Leszek Opała.
Zespół "Lechici" aktywnie uczestniczy w życiu parafii, miasta i regionu. Brał udział w wielu festiwalach piosenki religijnej, patriotycznej i wojskowej. Od 1995 r. jest współgospodarzem Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej Wojska Polskiego, odbywającym się w Hrubieszowie. „Lechici” koncertują z pełnym recitalem na terenie całego kraju i poza jego granicami.
Współpraca zespołu z Polską Orkiestrą Włościańską im. Karola Namysłowskiego (od 2008 roku Orkiestrą Symfoniczną im. K. Namysłowskiego), Orkiestrą Garnizonu Zamość i Chórem Rezonans zaowocowała wspólnymi występami. Od 2005 roku zespół współpracuje z poznańskim kompozytorem Zbigniewem Małkowiczem (pochodzącym z Zamościa), wykonując jego dzieła.
Wielkim zaszczytem dla "Lechitów" było uczestniczenie w obsłudze muzycznej liturgii sprawowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Krośnie (1997 r.) i Zamościu (1999 r.).
„Lechici” za działalność społeczną i charytatywną w 1996 r. zostali odznaczeni medalem „Silni Dobrocią” przyznawany przez TV lubelską.
- Szczegóły
- Kategoria: Chóry
- Odsłon: 1012
FAUSTYNKI, Z PAR. ŚW. FAUSTYNY W HELENOWIE
dyrygent Iwona Kalicka
- Szczegóły
- Kategoria: Chóry
- Odsłon: 1195