Chór „CANTORE GOSPEL” dyrygent , kierownik artystyczny Maria Pyra  www.cantoregospel.pl

Chór CANTORE GOSPEL powstał we wrześniu 2002 roku przy Stargardzkim Centrum Kultury na bazie chórów szkolnych z Gimnazjum nr 4 i Liceum Ogólnokształcącego nr 1. Pomysł wykonywania pieśni gospel prześladował nas dużo wcześniej ale dopiero wyjazd na festiwal do Osieka pomógł nam wprowadzić go w czyn. W sierpniu 2002 roku na festiwal wyjechała grupa 15 chórzystów, gdzie pod fachowym okiem czarnoskórej wokalistki Ruth Lynch poznawaliśmy tajniki wykonywania gospel. Młodzież była tak zafascynowana, że we wrześniu zebrała się pokaźna grupa sześćdziesięciu osób i zaczęliśmy ćwiczyć tylko gospel.

W następnym roku znów pojechaliśmy do Osieka i odważyliśmy się wziąć udział w konkursie i nie wypadliśmy wcale źle. Tego samego roku zostaliśmy zaproszeni na festiwal do Warszawy i bardzo się spodobał nasz występ podczas koncertu inauguracyjnego. W ramach warszawskich festiwali wykonywaliśmy wiele samodzielnych koncertów oraz zdobyliśmy drugie i trzecie miejsce w konkursie na najlepszego solistę w 2006 roku. 

Śpiewamy na uroczystościach miejskich i religijnych i nie tylko w Stargardzie, ale w wielu miastach w Polsce i za granicą. Braliśmy udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Mosciano San Angelo we Włoszech. Koncertowaliśmy w Austrii, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Francji ale najważniejszy i najbardziej wzruszający dla nas był występ i spotkanie z Janem Pawłem II w lipcu 2004 roku.

Bardzo dużo pracujemy, średnio w ciągu roku dajemy 26 koncertów. W repertuarze mamy około 100 utworów, w tym dwie Msze Jana Szopińskiego, Missa Brevis Mariana Sawy, Pop Oratorium „Miłosierdzie Boże” Zbigniewa Małkowicza oraz Kantatę Bożonarodzeniową. Byliśmy współautorami płyty „Na chwałę Panu”. Pozazdrościliśmy innym ośrodkom i od kilku lat organizujemy nasz stargardzki festiwal muzyki gospel  pod nazwą Stargard Gospel Days. W trakcie festiwalu odbywają się warsztaty prowadzone przez wielebnego Lee Browna i jego muzyków, dodatkowo zajęcia wokalne prowadziła znakomita wokalistka jazzowa Celina Muza.

W ciągu pięciu lat istnienia chóru śpiewało w nim około 104 chórzystów, trzy razy zmieniał się skład zespołu instrumentalnego. Aktualnie w chórze śpiewa około 30.