Białogardzki Chór Kameralny Bel Canto został pierwotnie założony w lutym 2011r. w Gminie Białogard. Początkowy skład stanowiły osoby należące do gminnego stowarzyszenia "Liderka". Od 1 czerwca 2011r. Chór działa przy Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie. Mimo swojego krótkiego istnienia zespół ma już na swoim koncie szereg osiągnięć. Koncertuje w mieście Białogardzie i poza jego granicami uświetniając różne uroczystości świeckie i sakralne. Wielokrotnie koncertował w kościołach miasta obsługując msze święte patriotyczne i większe uroczystości kościelne.

Z chórem współpracuje prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy przeprowadzając z chórzystami lekcje indywidualnej i zbiorowej emisji głosu. Już w grudniu 2011r. i styczniu 2012r. chór występował razem z Orkiestrą dzieci Państwowej Szkoły Muzycznej w Białogardzie podczas koncertów bożonarodzeniowych organizowanych przez CKiSE w Białogardzie i Chór Bel Canto. Chór występował także w połączonym składzie Chóru Ojczyzna, którego członkami są dyrygenci polonijni z całego świata, którzy rokrocznie przyjeżdżają do Koszalina na Polonijne Lato, aby pod okiem kadry składającej się z różnych profesorów Akademii Muzycznych w Polsce doskonalić swój kunszt dyrygencki. Koncert odbył się w lipcu 2012r w Kościele pw. NSPJ w Białogardzie, przy akompaniamencie znakomitego poznańskiego kompozytora - Mirosława Gałęskiego.

9 września 2012r chór wystąpił razem z Zespołem Muzyki Sakralne LUMEN pod dyrekcją Zbigniewa Małkowicza. Koncert odbył się w ramach Inauguracji Dni Kultury Chrześcijańskiej w Białogardzie. Chór Bel Canto współpracować będzie w dalszym ciągu z zespołem LUMEN z koncertami na Pomorzu.

Chór przygotowuje się do II cyklu Koncertów Bożonarodzeniowych i Białogardzkiego Święta Pieśni 2013, na który zjadą inne zaproszone chóry. Zwieńczeniem będzie wspólny koncert, połączonych zespołów.

Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest Paweł Mielcarek - dyrygent, organista, muzyk kościelny.

Kontakt z chórem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel 600521876

www.belcanto.blog.pl