Talis Cantus dyrygent , kierownik artystyczny- Bronisława Kozubek-Trela  www.taliscantus.com

Bardzo rada, że Cię mogę dumnie zwać Chórzystą więc z całego serca proszę - nie bądź pesymistą.

Uwierz w siebie, uwierz we mnie, w sukces chóru szybki - przy okazji będziesz zdrowy, sprawny i bez chrypki.  Czekam  w piątki wieczorami, czasem z kawą i ciastkami na Krakowskiej u... Adama.

Więc... nie będę całkiem sama???

- Dyrygentka

Takie oto dowcipne zaproszenia  przesyłane przez Bronię Trela zwerbowały  grupę osób, którzy zainaugurowali powstanie chóru Talis Cantus  a dnia 5 września 1997 roku odbyła się pierwsza próba.

W 1997 roku z  inicjatywy Bronisławy Kozubek Trela powstał Amatorski Chór Mieszany „Talis Cantus”, którego członkami są nauczyciele i uczniowie oraz ich rodzice. W 2003r. Pani Brania przejęła funkcję dyrygenta chóru „Fraternitas” z Parafii Świętej Elżbiety w Nysie. Prowadząc  oba chóry, które często koncertują razem zintegrowała różne środowiska lokalne odnosząc przy tym wiele sukcesów artystycznych: 2004r. - II miejsce w Diecezjalnym Przeglądzie Chórów Parafialnych w Opolu, 2005r. - Srebrny Medal w Międzynarodowym Festiwalu „Mundi Cantant” w Ołomuńcu (Czechy), 2006r. - III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, 2006r. - II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki” w Myślenicach, 2007r - II miejsce w Ogólnopolskim Festiwali Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach

Chóry koncertują w Niemczech (m.in. współpraca z Bernkastel –Kues, miastem partnerskim Otmuchowa) i w Czechach promując polską muzykę chóralną i ludową oraz w Polsce, uświetniając wiele uroczystości państwowych i religijnych a także uczestnicząc w działaniach charytatywnych i obchodach jubileuszowych: Dni Elsnerowskie w Grodkowie, koncerty kolęd w kościołach (Otmuchów, Nysa, Opole, Wrocław, Prudnik, Gogolin, Ostrożnica, Grodków), uroczystości na Górze św. Anny, interdyscyplinarna konferencja naukowa p.t. ”Integralna Wizja Eucharystii” w Opolu (2005r.), oprawa muzyczna Mszy Świętej w Łagiewnikach transmitowanej przez Telewizję Polską oraz Mszy Świętej w Katedrze na Wawelu (2006r.), koncerty w ramach Lata Kwiatów min. „W hołdzie Janowi Pawłowi II”, „Kwiaty w Liturgii”, Dni Nysy, uroczystości z okazji bicia monety nyskiej, koncerty charytatywne na rzecz rozwoju Muzeum w Nysie, ratowania zabytków katedry opolskiej - udział chórów w wykonaniu Pop - oratorium „Miłosierdzie Boże” Z. Małkowicza (2006r.). Chór wziął  również udział w nagraniu płyty „Jedno serce wiele twarzy” wykonując skomponowane przez panią Bronisławę Kozubek-Trelę kanony „Idźcie na cały świat” i „Przyjdą ze wschodu i z zachodu”. Płyta powstała w 2003r. na zlecenie Referatu Misyjnego z okazji kanonizacji założycieli Zgromadzenia Ojców Werbistów dokonanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Materiał muzyczny był prezentowany w Rzymie Janowi Pawłowi II. Wcześniejsze publikacje muzyczne pani mgr Bronisławy Kozubek-Treli dla zespołu ewangelizacyjnego NASZA RODZINA POSZERZONA znane są w całej Polsce. Chór nagrał i wydał również własną płytę z kolędami.

Tak oto przedstawiał się pierwszy skład naszego chóru:

Dyrygent (oczywiście)  Bronisława Kozubek - Trela

Soprany:

Ania Kozubek, Nina Czarnecka, Ewa Skrętowicz, Aleksandra Butz, Dorota Węglarz, Irena Dukała, Dorota Sztolc, Jola Zawada,  Małgosia Zabłocka, Małgosia Kiejza, Marysia Piórecka, Ewa Lazurek, Małgorzata Jasińska, Agnieszka Jasińska.

Alty:

Małgosia Paściak, Krysia Pasoń, Małgosia Piotrowska,  Beata Ziomek, Wioletta Mieszczak, Krysia Konieczna, Katarzyna Storoż, Ewa Kędra, Violeta Citak.

Tenory:

Grzegorz Trela, Andrzej Sztolc, Darek Dolinkiewicz, Krzysztof Giera, (wcześniej Andrzej Beniowski)

Basy:

Mariusz Konieczny, Jacek Ziomek, Romek Weiss, Aleksander Kozubek, Piotr Storoż, Andrzej Świerczek