Zespół Muzyki Sakralnej LUMEN to cała rodzina. Oprócz kompozytora, aranżera i dyrygenta Zbigniewa Małkowicza działają w nim także wokalistki: żona Marzena Małkowicz i córka Aleksandra Małkowicz-Figaj. Syn Michał Małkowicz jest perkusistą. Na gitarze basowej gra mąż Aleksandry – Marcin Figaj, a na gitarze akustycznej Paulina Wiśniewska-Małkowicz, żona Michała. Oprócz więzów rodzinnych łączy ich jeszcze jedno: chcą grać i śpiewać dla Pana Boga.

Wraz z grupą zaprzyjaźnionych muzyków: Jarkiem Chmielewskim – gitarzystą, Łukaszem Chojnackim-basistą, Marcinem Piekutem – saksofonistą, Piotrem Szulcem – perkusistą tworzą zespół, w którym to pragnienie realizują.

Ponadto współpracują z wybitnymi polskimi wokalistami: Markiem Bałatą, Jackiem Kotlarskim, Januszem Szromem oraz Dariuszem Tokarzewskim (członkiem znanej grupy „Vox”) .

 

 

Mają już na koncie pięć dużych projektów : pop-oratorium „Miłosierdzie Boże” do słów św. Siostry Faustyny, „Psalmy Dawida” na bazie biblijnej „Księgi Psalmów” kantatę dla NMP „Przy Sercu Twoim” , pop-oratorium pt. “Moja Miłość” również do słów św. Siostry Faustyny oraz “Pan jest moim Światłem” koncert.

Zespół jest wydawcą wszystkich swoich płyt, które rozeszły się w ponad 220-tysiącach egzemplarzy.

Zespół Muzyki Sakralnej LUMEN koncertuje od 2003 i ma już w swoim dorobku setki koncertów w kraju a także za granicą (USA-Chicago, Kanada-Roy Thomson Hall, w Toronto, Ukraina-Katedra Lwowska, Francja, ŚDM w Madrycie-2011,Wilno-Kościół Świętego Ducha).

 

  

Lumen znany jest z tego , że wykonuje własna muzykę opartą wyłącznie na tekstach religijnych a w szczególności na słowach św. Siostry Faustyny, która pragnęła "o Niepojętym Miłosierdziu Bożym śpiewać na wieki przed wszystkim ludem".

Takie jest również pragnienie zespołu, dlatego w swojej działalności koncertowo ewangelizacyjnej  Lumen głosi chwałę Bożego Miłosierdzia poprzez piękno dźwięków muzyki i śpiewu oraz głębię słowa.

Ze względu na ewangelizację, muzyka Lumenu ma trafiać do szerokiego grona odbiorców, dlatego jest różnorodna i harmonijnie łączy odległe gatunki muzyczne. Widoczne jest to nie tylko w bogatej palecie brzmień, ale także w stylistyce poszczególnych utworów, która rozciąga się od popu, przez klasykę, gospel, aż po motywy orientalne.

Lumen wykonuje zarówno koncerty kameralne, w składzie kilkuosobowym jak i duże gdzie stanowi podwalinę dla partii chórów i orkiestry.

 

Nazwa zespołu Lumen nawiązuje do światła, którym jest Bóg.